Hlásím, že na Česko-Saské Švýcarsko vám nestačí víkend

17.08.2019

... a to jako fakt! Já osobně neznám hezčí národní park v ČR. Pro mě je to srdcovka už od dětství a to hlavně Jetřichovice a okolí. A tam vás teď vezmu. 

Jsme tu, jsme ubytovaný, najedený a vyrážíme vstříc novému dobrodružství do Hřenských soutěsek! Jenže, Hřensko žejo, to je takové to instamísto ne? No podle počtu volných míst na parkování to tak vypadá, ale přece jen po pár minutách zoufalého hledání místa na parkování jsme našli. Parkujeme, bereme batoh a vyrážíme do soutěsek. Už po cestě potkáváme davy lidí, které míří k loďkám a mě se už honí první obávaná myšlenka v hlavě a to "svezeme se vůbec na těch loďkách, když je tu tolik lidí"?  

Svezeme co by ne, ale vystojíme si taky pěkně dlouhou frontu :-D ... ale musím uznat, že my měli štěstí, protože ten pravý velký dav lidí přišel až po nás a to už bych asi vážně vzdala. 
Od hlavních parkovišť v Hřensku je to cca 2 km k prvnímu přístavišti Edmundovi soutěsky, takže úplně na pohodu, co se týče náročnosti. 

cesta do soutěsky
cesta do soutěsky
skalní tunely
skalní tunely

Cesta k přístavišti je podél řeky a je plná skalních tunelů a malých vyhlídek na řeku. Sjíždění Edmundovi soutěsky na lodičkách je známé tím, že to máte s výkladem a cestou je připraveno několik skalních útvarů, které vždy něco představují. Některé jsou uměle vytvořené, třeba pohádkový drak, ale většina je vymyšlená z původních skalních útvarů a zkrátka vždy jen něco připomínají. Uvidíte tam skalní útvar Sloni, Delfína, Divadelní balkónky a spoustu dalších patvarů :-D a hlavní atrakcí je umělý vodopád, takže doporučuji si sednout dopředu lodi, je to skvělé osvěžení :-D

Edmundova soutěska přístaviště
Edmundova soutěska přístaviště
celebrita domek
celebrita domek

Takzvané "Instamísto" kdo ho nezná, je houby Instagramér :-D dalo by se říct, že pro tuhle fotku si sem fotografové jezdí z celého světa, aneb jak se stane z obyčejné chajdičky celosvětová celebrita. Moje představy o tomto místě byly takové, že na fotku budu stát frontu :-D ale naštěstí tak hrozný to není a můžu vám s klidem říct, že tam můžete být klidně i sami... nebo tam potkat nějakého slavného fotografa :-P :-D 
Jen pro informaci, kde se toto místo nachází, tak je to hned v přístavišti na konci Edmundovi soutěsky. Poté můžete pokračovat k další soutěsce a to k soutěsce Divoké. Na tu jsme se my nevydali, protože co si budeme vyprávět, ale vstup do soutěsky není zrovna legrační a jedna plavba nám stačila :-) My se vydali ven ze soutěsek trošku do kopečka a udělali si výletový okruh zpět k autu přes Meznou.

odpočinek
odpočinek

Kopec ze soutěsek ale není žádná lambáda jo, takže zasloužený odpočinek trošku netradičním způsobem :-D Jinak celá cesta měla cca 10 km a nebyl na ní žádný velký záchytný bod, který bych sem měla přidat, zkrátka to byl spíš takový turistický pochod k autu :-D 

momentka při cestě k autu
momentka při cestě k autu

Po dlouhé cestě jsme si dali v autě sváču a vyrazili na další výletní místo. Navštívit jednoho Ufona. Ufona jménem Růženka :-D Ne, nedělám si legraci, a ještě je z něj krásný výhled do kraje. Tady je.

Rozhledna Růženka
Rozhledna Růženka

Rozhledna Růženka na Pastevním vrchu vznikla v roce 2018 takže je hodně mladá, na tento kopec jsem jezdila od mala se svým taťuldou koukat do kraje a jediné co na něm bylo je ten pomník s křížem a pár keříků :-) Proč se jmenuje Růženka? Protože se nachází u obce Růžová a protože přece vypadá hrozně žensky a je růžová :-D Vypadá to, že tam opět jsme sami, ale zdání klame a já vždycky čekám na ten vzácný moment, kdy tam budeme alespoň vteřinu na fotku sami. Každopádně miluji komentáře lidí, co poprvé přijdou k Růžence a nechápou absolutně její název :-D takže jí stihnout pojmenovat úplně jinak a diskutovat o tom poměrně dlouhou dobu, až je to přestane bavit a konečně si začnou užívat toho kruhového výhledu z ní. Veškeré kopečky jsou namalovány na vnitřní stěně Růženky a je tak hezky poznat, kde co najdeme za kopečky. Je vidět na Německou stranu tedy na Saské Švýcarsko, ale i na České Švýcarsko a je vidět i Pravčická brána.

uvnitř růženky
uvnitř růženky
růženka
růženka

Tak a je tu druhý den a s ním velký výlet do Německého - Saského Švýcarska. To mám zatím hodně málo prochozené a chystám se ho letos v létě prochodit mnohem více, protože je naprosto nádherný. 
Naše první kroky vedly na můj oblíbený Kuhstall, kde jsem už před pár lety byla s taťuldou, ale tu krásu jsem prostě musela ukázat i Tomikovi. Hlavně tu mojí "tajnou" vyhlídku, ze které je ten nejkrásnější výhled ze všech vyhlídek. Ten pohled mi připomíná nějaký Americký kaňon, je to neskutečný a mám ho tolik ráda asi proto, že jsem ho našla s taťkou úplnou náhodou mimo značenou cestu a takové vyhlídky jsou prostě vždycky nejhezčí. :-) A tady je...

nejkrásnější vyhlídka na světě :*
nejkrásnější vyhlídka na světě :*
já
Tomik
Tomik
skalní prolézačka
skalní prolézačka

Na Kuhstallu je ale dalších vyhlídek plno, jsou tam i různé skalní prolézačky, které si užil hlavně Tomik :-D a taky tam jsou úplně příšerný schody, já je snad ani nefotila, jak jsem byla v zápalu boji o přežití.
Každopádně jsem pak zjistila, že z druhé strany vedou normální schody, tak to mě zachránilo, protože nebýt té druhé nouzové cesty, sedím na Kuhstallu do teď :-D protože dolů bych je nešla už vůbec. Každopádně když opominete ty příšerný schody, nahoře vás opět odmění nádherné výhledy ... a pár tupých lidí, co chtějí mít krásnou fotku na instagram a skáčou tam po skalách nezajištěný. Fů. no nic. Jdeme dál :-) 

Autor: Tom Pacos zdroj: mapy.cz
Autor: Tom Pacos zdroj: mapy.cz

Možná z té fotky to tak hrozně nevypadá, ale ty schody jsou strašně úzké, není tam zábradlí a pod nohama máte docela slušnou výšku a stačí šlápnout mimo a letíte papá ahoj :-D Fotku jsem opravdu nepořídila já, je z internetu.

Dalším místem po Kuhstallu byl slavný kamenný most Bastei. No takže, tady než začnu být zlá :-D musím napsat pár hezkých slov, protože já věřím, že tam musí být i dny, kdy tam nezažijete to turistický peklo, který jsme tam zažili my a je tam krásně. Dle mého názoru to bude asi tak za deště, vánice a bouřky. Jindy? Jindy je to druhý Karlův most. Doslova. A je to hlavně tím, že je to velmi lehce dosažitelný turistický cíl, je to pouhých 300 metrů od hlavního parkoviště, takže si to asi dokážete představit. Ono davy turistů by mi ještě tak nevadily, ale to, že z toho udělají cetkovský tržiště? Uprostřed lesa a skal stojí vietnamská tržnice, kde na vás pokřikují ať si ty cetky koupíte, kde vám prodávají cukrovou vatu a další blbosti, který fakt jako na výletě nepotřebujete. 
Já potřebovala turistickou vizitku, kterou jsem si nakonec pořídila online, protože ta fronta se mi stát nechtěla :-D Každopádně, výhodu to má, cíl nemůžete minout, protože jdete tam, kam dav lidí. Okolo Bastei je několik vyhlídek na most. Když si počkáte frontu na fotku, tak super, nebo to můžete vzdát a jít zas o kus dál :-D 
... až dojdete na most, kde je miliarda lidí a tlačí se tam na sebe, dokonce se tam strkají, aby získali tu nejhezčí fotku. Ehm, já si myslím, že bych měla přestat už o tomto místě psát a opravdu sem jet jindy, abych to místo začala vnímat v lepším světle. 
Ale jo, pár hezkých fotek z Bastei mám. :-)

Bastei Bridge
Bastei Bridge
Tahle fotka mě pár loktů stála :D
Tahle fotka mě pár loktů stála :D
Tam vzádu na té skále bylo vytesáno myslím Tomáš :-D
Tam vzádu na té skále bylo vytesáno myslím Tomáš :-D

Bastei není jen most, kousek dál je další stezka se spoustou vyhlídek, ale ta byla už placená a my jako správný čecháčci, kde se platí, tam my nelezeme :-D ne, zkrátka už nás i kousal čas a třeba až se tam vydáme v ten "nepříznivý" čas, tak tam půjdem :-) 

placený úsek
placený úsek

Teď už je ale čas jet někam, kde si odpočineme od lidí a trošku vypustíme páru. Co třeba Tiské stěny?

Nejdřív jsem si říkala, že tam určitě taky bude lidí jako smetí, ale Tiské stěny jsem měla v plánu už sakra dlouho takže to byla jasná volba. A byla to skvělá volba, protože nikde ani noha. Ale musím tedy uznat, že jsme vylezli na první vyhlídku, tam si sedli a seděli tak dlouho, že už jsme neměli čas projít celé skalní město. Je to škoda, ale ten odpočinek na tak krásným místě byl pro nás v tu chvilku přednější :-) Tohle byl náš chillující point. Je to ta levá strana skalního města od vstupního stánku - tedy ta menší a podle toho se jmenuje tato část Malé Tiské stěny. Toto je Západní vyhlídka.

vyhlídka
vyhlídka
vyhlídka Tiské stěny
vyhlídka Tiské stěny

Tiské stěny se pyšní tím, že se zde natáčeli letopisy Narnie, kdo to věděl? :-P Leží v CHKO Labské pískovce a rozdělují se na dva okruhy. Velký a malý okruh. My šli jen ten malý a pak se kochali krajinou, tak příště zkusíme i ten Velký a něco sem připíšu :-) 

Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny

No a na zakončení dne jsem si vymyslela super věc :-D a to výšlap na Mariinu skálu na západ slunce. Zní to krásně, já vím, ono to i nahoře krásný bylo, ale po tomto dni jsem byla už vcelku unavená a výšlap na Mariinku není úplně lambádka :-D Ten kopec sakra vůbec, ale vůůůbec nebral konce! :-D Ale co bych to byla za tůristu, kdybych si to nevyšlápla, navíc ta podívaná? A víte co byl další bonus? Takhle na večer už tam nikdo nebyl a to jindy je Mariina skála také plná lidí. Takže pokud můžu doporučit, běžte tam na západ slunce a máte pokoj, ale pozor, běžte dolů včas, ať nejdete po tmě :-) Takže další relax při nádherných výhledech v tento den, jen o něco víc zasloužený. Vualá. 

Mariina vyhlídka
Mariina vyhlídka

Mariina skála, vyhlídka se pyšní dřevěnou boudou na vrcholu skály, ale je nyní mimo provoz, strašně zchátrala a je už nebezpečná, tak snad jí co nejdříve opraví :-) V dálce kopec Růžák.

pohoda, západ slunce
pohoda, západ slunce
západ slunce z Mariinky
západ slunce z Mariinky
pohled na Rudolfův kámen
pohled na Rudolfův kámen
my dva
my dva

To byl poslední den v Česko-Saském Švýcarsku ráno jsme jen navštívili místní trpaslíky od Sněhurky a pak už si to frčeli domů :-) Ale jsem ráda, kolik míst jsme za ty tři dny stihli. Ale je to opravdu jen malý zlomek toho všeho krásného, co se tady dá najít. Třeba příště vás vezmu sem na pár míst, o kterých nikdo moc nemluví, neví a přesto jsou kouzelná. 
A kde jsou ti trpaslíci? No přece na Trpasličí skále v Jetřichovicích :-) A je jich fakt sedm, můžete si je spočítat.

trpaslík
trpaslík
líbám ho :D
líbám ho :D

Mapy navštívených míst: