Českým rájem po méně známých místech!

19.06.2019
Věžický rybník, Foro:Martin Moucha
Věžický rybník, Foro:Martin Moucha

Než tu začnu povídat o Věžáku a dalších místech, musím tady s vámi sdílet jeden fakt skvělý Instagramový účet, který patří Martinovi, který fotil úvodní fotku, která je prostě top. Tímto mu děkuji za poskytnutí fotky do mého blogu a tady se mrkněte na jeho fotky z Českého ráje, jsou skvělý a určitě tam najdete také nějakou inspiraci na skvělé místo v Českém ráji. :-)

Věžický rybník, ale my mu teda říkáme Věžák... je nejmalebnějším místem Českého ráje, nachází se nedaleko Krčkovic a je také známý díky tomu, ze se tam natáčel známý film "Jak dostat tatínka do polepšovny". Dominanta tohoto rybníku jsou skály, které "vyrůstají" přímo z vodní hladiny. Když se vydáte podél rybníka narazíte na několik pramenů, nevím zda prameny "U Kosinů či Jordánka" jsou pitné, ale pramen "Prdlavka" pitný je, ale vždy si čtěte u pramenů vyvěšené protokoly o posledním rozboru vody :-) Tak co, kdo by rád ochutnal Prdlavku? :-D

Na zdraví, pramen Prdlavka
Na zdraví, pramen Prdlavka

No a ještě vám sem dám pár netradičních výhledů na rybník z výšky. Asi uhodnete, že jsem na tu skálu vylezla, zadem to jde i bez lana :-D ale to už je na každém z vás, jestli tam lézt chcete, protože ofiko vyhlídka to není. 

brčálek
brčálek
pohled ze skály
pohled ze skály
pohled ze skály
pohled ze skály

Letos bych do toho Věžáku fakt nevlezla :-D ta barvička je prosím bez jakéhokoliv dobarvování a sinice se asi pořádně vyřádily. 


Od Věžáku je to už jen kousíček k Podsemínskému mlýnu a známému můstku, u kterého se též natáčel film "Jak dostat tatínka do polepšovny". Najdete ho pouze necelé 2 km od Věžického rybníku. 

Podsemínský most
Podsemínský most

Dalším skvělým místem, které nesmíte vynechat je Pekařova brána! Tu mám hrozně ráda, stojí v zatáčce a kdo jí nezná, překvapí ho. Dá se pod ní projíždět autem, proto pozor, až si jí budete fotit v té zatáčce, ať z vás není placička :-D A kdo jí má v plánu projíždět autem, tak ať není vyšší než 3,8 metrů, nebo nám jí zboříte :-D A já se vám pochlubím fotkou, kterou jsem zachytila já, můžu? 

Pekařova brána
Pekařova brána

Tenhle krasavec se tam zjevil úplnou náhodou, když jsem zrovna bránu fotila :-) A jak mu to tam sluší! Majitel auťáku nechť ať se ozve, fotku mu pošlu :-D 
Jinak na Pekařovu bránu vedou schody.

Pekařova brána
Pekařova brána

No a když projedete Pekařovou bránou, už je to jen kousek na nádhernou Vyskeř! Tam ale fakt musíte jet! Ten výhled stojí za to a je tam jako bonus krásná kaplička (sv. Anny) a takové tři kamenné křížky, které jsou fotogenické :-D 

Kaple sv. Anny na Vyskeři
Kaple sv. Anny na Vyskeři

Nahoře si můžete dát sváču na lavičce, koukat do kraje a při štěstí, jako mám většinou já, být tam úplně sami i v létě! :-) Není to hezké pouze nahoře, on samotný kopec je nádherný a fotogenický i z dálky. 

Vyskeř z dálky
Vyskeř z dálky
Křízky a výhled na Trosky z Vyskeře
Křízky a výhled na Trosky z Vyskeře
Křízky a výhled na Trosky z Vyskeře
Křízky a výhled na Trosky z Vyskeře

Mužský - vrchol :-D zní to hrozně jenom mně? No každopádně vrchol Mužský je dalším místem, kam vás vezmu. Též místo, kde nepotkáte moc lidí, ale mě tam potkat určitě můžete, protože jsem tam hodně často. 

vrchol Mužský
vrchol Mužský

No a proč asi, je tam opět nádherný kruhový výhled do kraje, pro který si tam musíte vyšlápnout. Na Mužský vede příjemná cesta, není ani moc turisticky náročná, naopak :-) Výhled si užijete například na Ještěd, na Český ráj, okolí Mnichova hradiště a na Branžež - Komárovský rybník. Mužský je čedičový vrch a na jeho vrcholu najdete velký památník na Prusko-Rakouskou válku. Také je z něj vidět kousek hradu Valečov.
Z Mužského je to kousek na Drábské světničky a do Příhrazských skal. Ty mám taky hrozně ráda, tak vám z nich kousek ukážu :-) 


Příhrazské skály
Příhrazské skály

Z Mužského přes Krásnou vyhlídku, kde se můžete btw výborně najíst a pokochat na jaře rozkvetlým sadem, vydat do skalního města v Příhrazských skalách. A tam se vám bude zaručeně líbit. 

Když se vydáte do skal, narazíte na zajímavé místo a to skalní průchod, který se nazývá STUDENÝ. Proč? No zkuste se k němu jen trošku přiblížit, nejlépe to jde poznat, když je léto a teplo, protože ten teplotní rozdíl ucítíte hned a je to mazec! Ve skalním průchodu, neboli ve skalní soutěsce Příhrazských skal je totiž nejvíce 10°C. i když je vedro na padnutí, jakto? To protože je průchod mezi velmi vysokými skalami, které dosahují až 15-ti metrů a je hodně úzký a díky tomu se tam drží obrovská vlhkost a stékající dešťová voda a ta se velmi těžko odpařuje. Takže když se tam vydáte ve velkém teplu v létě, můžete pocítit až 20°C. rozdíl :-O Díky tomuto zvláštnímu klimatu zde můžete najít velký počet vzácných mechů a lišejníků.

Studený průchod
Studený průchod

Potom se vydáte k vyhlídkovým místům a jedno z nich mám nejraději. Na mapě se tato vyhlídka jmenuje vyhlídka :-D takže je to velmi originální vyhlídka. Ale mě se na ní líbí ta skalka s tou borovicí.

Tomik na vyhlídce
Tomik na vyhlídce
já na vyhlídce
já na vyhlídce

No a takovou hlavní dominantou Příhrazských skal jsou jak jinak než Drábské Světničky, ale ty já vám neukážu a to protože jsem tam byla mimo sezónu a byly zavřené, takže sledujte otevírací dobu. :-) Mám na ně v plánu vyšplhat, tak pak přidám :-) 


Drábky nejsou, nevadí, místo nich půjdete na Hlavatici. Tam už teda asi i narazíte na víc lidí, ale dá se to :-) Za ten výhled se to určitě dá zvládnout :-D a hlavně je to taková netradiční skalní vyhlídka, na kterou vede točité schodiště a pod ní jsou stoly a můžete si tam hodit sváču :-)
Jinak Hlavatici najdeme u Hrubé skály.

Hlavatice
Hlavatice
Výhled z Hlavatice
Výhled z Hlavatice
Rozcestník Hlavatice
Rozcestník Hlavatice

Tak co? Líbila se vám místa? Určitě míst je v CHKO Český ráj mnohem více, také budu brzy dělat další článek plný tipů na ta méně známá místa CHKO Český ráj :-) tak se máte alespoň na co těšit.


Mapy navštívených míst: