Kam vyrazit za zvířátky

10.01.2021

Kdo mě už delší dobu sleduje na Instagramu tak ví, že jsem velký milovník zvířátek. Všech, ale především těch lesních....srnečky, jelínci, lištičky.... proto jsem se pro ty z vás, kteří to mají stejně, rozhodla sepsat tento článek plný tipů, kam se za nimi vydat :-)

Začneme u mého nejoblíbenějšího místa, tam, kde to mám nejraději a hlavně se tam každoročně vracím. Je to Srdov! Zoocentrum Srdov, který vlastní jeden velmi skvělý pán Fišer, též velmi velký milovník zvířat. Jeho Zoocentrum funguje i jako záchranná stanice, kde se občas stará o zraněná zvířata, nebo osamocená mláďata. Má své stálé daňky a ty si můžete pohladit, nakrmit a zažít super zážitek.
Třeba daněk Větrník rozdává pusinky :-D
Místo je vhodné i pro malé děti. Pan Fišer k tomu má vždy i skvělý, vtipný komentář a poznáte mnohem více zvířat, než jen daňky. Hlavně se i hodně o těchto zvířatech dozvíte.
Loni jsem zažila v Zoocentru Srdov nejhezčí zážitek a to když jsem si mohla sama nakrmit malého několikatýdenního kolouška. 

Zoocentrum Srdov se nachází v Ústeckém kraji nedaleko Úštěka. :-) 


Dalším úžasným zážitkem bylo pomazlit si lišáka Plíšu :-) Poprvé v životě jsem viděla lišku tak na blízko a pro mě to byl neskutečný zážitek. Tento pán, co lištičky vlastní to nemá veřejné tak, jako pan Fišer ze Srdova. Na jeho facebookové stránce se toho dočtete asi nejvíce a najdete ho tam pod "Lišák Míša, Plíša a Vojta" Své ochočené lišáčky poskytuje pro různé akce, třeba výukové pro děti, nebo nějaké slavnosti dokonce i k filmování a profi focení. :-) Mě tedy fotil jen Tomik, žádné profi focení to nebylo, bylo to u něj za barákem a na chvilku. Je to už 3 roky zpátky, takže netuším, jak to je teď. A hlavně jsem to měla domluvené přes někoho :-)

Takže jemu vždy nejprve napsat, domluvit se, zeptat se, vůbec nevím, jak to teď má nastavené, takže vám tu nechci lhát a doporučuji se na vše zeptat přímo pána :-) 

Držím palce tomu, kdo si to opravdu bude přát, ať se vám zadaří a splníte si takový sen, jako já :-) 


Dalším úžasným místem, tentokrát veřejným je Zámek Blatná. Tam jsem se podívala zrovna nedávno a bylo to tam opravdu nádherné. Doporučuji se tam vydat v zimním období, protože jinak je to tam hlava na hlavě a dle mého názoru si to tolik neužijete. Takže jestli na Blatnou, tak v zimě. 

Zámecký park je otevřený i teď přes koronové opatření :-) Jen nemůžete na prohlídku zámku. Vstup stojí pouhých 25 kč, což mě překvapilo, protože to je opravdu hodně levné na to, jak úžasný zážitek to je. 
Zámecký park je i docela velký, takže si užijete mimo jiné i skvělou procházku. 

Já tedy vyrazila do parku bez ničeho, myslela jsem si, že přímo na místě budou prodávat nějakou baštu přímo pro daňky a jeleny. Nebylo tomu tak, možná v létě tomu tak je, netuším, každopádně než se rozhodnete něco donést svého, zjistěte si nejprve, co daná zvěř může!!! Já jsem stále zastánce toho, že raději nic nenosit, zvěř je krmena majiteli, takže hlady opravdu neumře....  chovám se v těchto parcích vždy zodpovědně a s úctou ke zvěři!!!!! Lidé nosí především mrkve a ty jsem také našla na zemi, velké nenaporcované, takže zvěř to nedokáže sníst, tak jsem jim tu jednu obří mrkev naporcovala a dala. 

První kolečko okolo parku bylo úplně prázdné, nejspíš měli zrovna siestu :-D Byla jsem z toho trošku nesvá, přece jen jsem kvůli nim jela 250 km, abych je alespoň viděla :-D Pokud se vám stane stejná věc, nevzdávejte to, jen co jsme se blížili ke zdejšímu rybníčku, objevilo se první stádo. Byli neskutečně nádherný! 
V parku jsou stáda, která jsou víc plachá a pak jsou tu i tací jedinci, co přijdou vyloženě k vám a prosí o kus žvance :-D nechají se podrbat na čumáčcích a zkártka jsou to opravdoví kámoši :-) 

Rozhodně tento výlet patří k těm skvělým a určitě se sem někdy vrátím :-) moc doporučuji. Zámek je také nádherný a snad brzy povolí i prohlídky ať to máte kompletní :-)


Podobným místem je obora Holedná u Brna :-) Tam tedy jsem neměla už při příchodu dobrou zkušenost a bylo mi z toho smutno. Ono je super, že tato místa existují, ale opravdu nejsou pro každého. Rozhodně nejsou pro lidi, co se ani nezastaví u tabule s pokyny a nepřečtou si je! Hned u vchodu je tento dřevění altánek a takové posezení pro turisty. Schormažďují se tady první jelení odvážlivci a zkrátka žebrají o něco dobrého! 

Na tabuli je velkým písmem, tučně s několika vykřičníky napsáno NEKRMTE NÁS!!!! A stále se najdou tací, kteří to nerespektují a ládují je.... kdyby alespoň tou mrkví, která jim neuškodí, ale to ne. Oni je dokonce krmí brumíkem, paštikou a zkrátka tím, co si zrovna ráno namazali na chleba.  Nejvíc mě dostalo, když opodál stál jelen, který přežvykoval a kýval hlavou, zdál se mi divný a když jsem přišla blíž, všimla jsem si že mu z tlamy trčí kus igelitového sáčku. 

Nějaký "obezřetný" turista vyhodil místo do užavřeného koše na zem chléb zabalený v igeliťáku. Ten jelen měl velké štěstí, že jsem si toho všimla a z té tlamy mu to vytáhla... u toho jsem se bála, že ho to třeba bude bolet a kousne mě, co já vím :D nebo kopne... ale naštěstí vypadal, že je rád, že jsem mu to z té tlamy vytáhla! Obrovský kus chleba v igelitu :(

Další děsivou vzpomínku z tohoto místa mám, když pán pustil své bojové plemeno psa z vodítka v oboře, upřímně nechápu, co si ten dotyčný myslel, nebo zda vůbec myslel. Protože tohle neudělá normální člověk. Pustil ho v oblasti, kde si myslel, že asi už žádná zvěř nebude, přitom je tam několik druhů jelenů, od těch nebojsů po plaché hloučky. Na takový plachý hlouček jsme narazili právě když se stala tato situace se psem. Pozorvala jsem je z dálky a najednou slyšíme jak někdo šíleně křičí a běží naproti nám pes. I já jsem se bála, natož ta vyplašená zvěř. Nic se nestalo, ale stát se klidně mohlo. :( No, to byly mé pociti a zážitky v této oboře a upřímně jsem si zbytek vycházky vůbec neužila, přitom tato obora je mnohem větší, můžete jí projít několika způsoby a je to opravdu velká, krásná procházka. 

Obora je zadarmo a nehlídaná a to je dle mého názoru ten největší kámen úrazu, stála bych tam nad nima s bičem od rána do večera :-D  tak snad budete mít mnohem hezčí zkušenost s návštěvou obory Holedná :-) 


Národní přírodní památka Na Radouči, kde se nachází syslí kolonie. V podstatě ve městě na louce v Mladé Boleslavi najdete kamarádské syslíky. Též je všude napsáno ať se nekrmí, tak je potřeba to respektovat :-) i tak se zvědavci přijdou podívat až k vám. Dají se tam zahlédnout i divocí zajíci docela na blízko. Vstup zdarma.


Dalším skvělým místem, kde narazíte na daňky je zámek Kunětická hora. Jsou v oboře za plotem, ale můžete je pozorovat a občas přijdou i blíž k plotu a hezky vám zapózují :-) Toto místo je celkově krásné.


Pak tu mám tip na skvělou zoologickou zahradu za hranicema. Snad je brzy zase Německo pro nás otevře, ráda bych se do této zoo vrátila na jaře, kdy se to tam všechno zazelená :-) 
Zoo v Žitavě! V podstatě malé městečko, kde by jste tak nádhernou zoo nehledali a přitom? Je fakt moc hezká a hlavně v ní najdete volné vstupy do ohrad mezi zvířátka. Můžete volně mezi daňky, opičky, ptáčky a dokonce i mezi malé klokánky. :-) Papoušci a ptáčci jsou obzvlášť kamarádští a třeba vám můžou přistát na hlavě jako mně :-D akorát se mu nechtělo vůbec pryč! I pavilon opiček, ke kterým můžete je úžasný, jen v zimě, kdy jsem tam byla já jsou zalezlé pěkně v teplíčku a vidíte je jen přes sklo. Takže do této zoo doporučuji na jaře a přes léto, stojí to opravdu za to. 


Poslední dva tipy jsou spíš pro nás z Libereckého kraje. Daňky a jelínky v oboře můžeme pozorovat i na Javorníku u Dlouhého mostu. Je tam sportovní areál a i mini obora s daňky. A druhý tip na pozorování divokých zvířátek je v lázních Kundratice, kde u rybníka rozhodně narazíte na volně žijící Nutrie. 


No a to je pro dnešek vše. :-) Doufám, že se vám článek líbí a hlavně, že vám přinesl spoustu tipů a inspirace kam vyrazit za zvířátky :-)