Tour de rozhledny Jizerských hor aneb 9 rozhleden za den?

08.03.2020
Bramberk
Bramberk

Pokud máte namířeno k nám do Jizerek, tak tento článek je přímo pro vás :-P Najdete v něm tipy na ty nejznámější rozhledny Jizerek. Výlet plánuji z Liberce tak, aby byl nejvíce pohodlný a trasa za poznáváním rozhledem hezky pěkně navazovala. Tak jdeme na ně.

Takže, když se vydáte z centra Liberce do Jizerek, první rozhlednu, kterou nesmíte vynechat je naše Liberecká výšina (546m). Dostanete se k ní po žluté turistické značce z Lidových sadů. Na Výšinu lze vyjet i autem, kde zaparkujete přímo u rozhledny. 

Z Liberecké výšiny je to už jen 6 km pěšky a 18 km autem na rozhlednu Královku. Královka je asi jedna z nejznámějších rozhledem v Jizerských horách. Rozhledna stojí na hoře Nekras (859m) kousek od Bedřichova. Za hezkého počasí je z Královky překrásný výhled na Jizerské hory, Český ráj, Ještěd a Polsko. Je vysoká 23 metrů a má 105 schodů :-P Tak si ji koukejte vyšlápnout jako já. Každopádně, Královka není jen rozhledna, je tam i výborná restaurace a nově i hotel a kousek od Královky je Prezidentská chata, ke které vede příjemná cesta a okolí Prezidentské chaty je i plné zvířat. Třeba tam potkáte i velblouda :-D 

Rozhledna a restaurace Královka
Rozhledna a restaurace Královka
Já na Královce
Já na Královce

... sice Prezidentská chata není rozhledna, ale vezmu vás k ní, jo? Mně se to tam totiž líbí :-D 

Prezidentská chata
Prezidentská chata
Jizerskej velbloud :-D
Jizerskej velbloud :-D

No a když pozdravíte všechna zvířátka v okolí Prezidentský vydáte se na další rozhlednu. Tentokrát hodně starou, malou, ale výhled z ní stojí za to. Je to rozhledna Slovanka (820m).

Na Slovanku můžete opravdu kdykoliv, za deště, za sněhu, zkrátka opravdu kdykoliv, i bez peněz, protože vstup na Slovanku je zdarma. :-D Najdete jí u Hrabětic. Je vysoká 14 metrů, takže je opravdu maličká, ale za to je úplně nejstarší ze všech železných rozhleden. A tady je i výhled z ní. 

Rozhledna Slovanka
Rozhledna Slovanka
Výhled ze Slovanky na Ještěd
Výhled ze Slovanky na Ještěd

Kdo je milovník čičinek, jako já, tak se mu na Slovance bude líbit. Rozhlednu Slovanku totiž vlastní místní čičiny :-D takže vlastně vstup úplně zadarmo není, musíte se jim líbit, jinak vás tam nepustí :-P

místní kočičí průvodce :-D
místní kočičí průvodce :-D

A my se přesouváme ze Slovanky na Bramberk (787m). Bramberk je krásná kamenná rozhledna vysoká 21 metrů a má pouhých 87 schodů, takže nohy vám z ní neupadnou :-D zaručeně vám ale upadne brada, protože ten výhled z ní stojí za to! Je vidět na Krkonoše a okolní kopečky Jizerek. U rozhledny je i restaurace, kde se můžete občerstvit po náročném výšlapu. Jen pozor, rozhledna má určitou otvírací dobu, takže určitě nejprve zjistit, zda je otevřeno :-)

Jak to vypadá uvnitř
Jak to vypadá uvnitř
Bramberk
Bramberk

Z Bramberku jedeme na další rozhlednu, tentokrát Nisanku, která leží v Lučanech nad Nisou na Novoveském vrchu (676m). Na Nisance si můžete pořídit pouze turistické upomínkové předměty, jinak okolo nikde žádné občerstvení nenajdete. Vede k ní příjemná cesta po zelené turistické značce z Lučan. :-D Jak se vám líbí? Mně přijde legrační :-D

Rozhledna Nisanka
Rozhledna Nisanka

No a než se vydáme na další rozhlednu Jizerských hor, vezmu vás k pramenu Lužické Nisy kousek od rozhledny Nisanky. Takže malý bonus tadáááá :-D Najdete ho v Nové vsi nad Nisou. 

No a od pramene je to necelé 3 km na další rozhlednu a to Černou Studnici (869m). Má 26 metrů a patří tak k nejvyšším kamenným rozhlednám Jizerských hor. Vede na ní 91 schodů (tato informace nesmí chybět, nepočítám to přece pokaždé zbytečně) :-D 
Z Černé Studnice máte opět krásný kruhový výhled na Jizerské hory, Ještěd, Krkonoše a za dobré viditelnosti můžete vidět i Sněžku. 

Černá Studnice
Černá Studnice

Z Černé Studnice se vydáme na Proseč, kde se nachází Prosečská rozhledna, která je nyní nově oživená, dříve byla dlouho zavřená, zarostlá, tak teď je konečně přístupná a je to tam vážně super. I občerstvení při výhledu na Liberec. 

Rozhledna Proseč
Rozhledna Proseč
Na vršku a výhled na Ještěd
Na vršku a výhled na Ještěd
občerstvení na Prosečské rozhledně
občerstvení na Prosečské rozhledně

No a stihneme ještě poslední rozhlednu? Zkusíme to, protože ta opravdu stojí za to ji vidět a hlavně se z ní rozhlédnout. Poslední rozhledna je Císařská a nejnovější že všech rozhleden v Jizerkách :-D Najdeme jí na Císařském kameni u Rádla a Milířů. 

Nachází se mezi Jeřmanicemi a Jabloncem nad Nisou. Nyní je nově zrekonstruovaná a má přidělaná dvě patra navíc, původně totiž byla postavena ze dřeva, které brzy zchátralo a nebyla ani tak vysoká, proto z ní nebyl ani tak hezký výhled jako teď. :-)
Přístup je k ní pohodlný po zelené turistické značce. 

rozhledna Císařský kámen
rozhledna Císařský kámen
rozhledna Císařský kámen
rozhledna Císařský kámen
Cestou z rozhledny
Cestou z rozhledny
rozhledna Císařský kámen
rozhledna Císařský kámen
Larry a Císařská rozhledna
Larry a Císařská rozhledna

A než úplně ukončíme velkou Tour de rozhledny :-D tak ještě zmíním jednu srandu. Ano, je to rozhledna, ano má i turistickou vizitku :-D ale v podstatě je to šutrák, který má 5 schodů, ale proč ne? 

:-D Alespoň pro Larrynku se to počítá, jako první zdolaná rozhledna v jejím životě!

Každopádně kamínek najdete u Jablonce nad Nisou - Dobrá voda. A to už je opravdu vše. Na kolik dní si Tour de rozhledny rozložíte je na vás.
Takže? další výlet za 3,2,1 :-) 

Mapy navštívených míst: