Nejlepší výletní trasa na léto. Sloup v Čechách a okolí

30.03.2020
Sloup v Čechách
Sloup v Čechách

Proč je to nejlepší výlet na léto? Protože ho můžete zakončit koupačkou v Radvaneckém rybníku. A to já mám nejraději, dát si pořádně do těla a pak se smočit :-D

No, ale než se budeme máčet, jdeme na ten výlet. Prvním a nejlepším startem je samotný skalní hrad Sloup, kde je i velké parkoviště a tam můžete nechat odpočívat auto po celou dobu. Vstup na skalní hrad je zpoplatněný, ale rozhodně stojí za návštěvu. Čeká vás pár schodů, ale nahoře krásný výhled, skalní kostel, poustevny, kaple, terasy a další objekty. Taky si tam můžete zkusit výhled za každého ročního období :-D díky barevným sklíčkům, které vám krajinu zbarví do určitých barev ročního období, nejhezčí je podzimní pohled :-P 

No a když si projdete Sloup křížem krážem tak se vydáte na rozhlednu, která je vidět na protější skále. Jmenuje se Na Stráži a je to na ní ze Sloupu asi 1 km.  

Pohled na rozhlednu
Pohled na rozhlednu
Rozhledna Na Stráži
Rozhledna Na Stráži

To je ona, rozhledna Na Stráži, hezká co? :-) A je i docela vysoká, má 33 metrů a 150 schodů a je velmi mladá. Byla postavena v roce 2011. Po dopočítání posledního schodu se vám naskytne krásný výhled do okolí - Sloupské údolí, Nový Bor a Lužické hory. Rozhledna má i občerstvení a prodejnu suvenýrů, takže turistickou vizitku můžete koupit přímo tam :-) 

Na tomto místě ale není pouze rozhledna, nachází se tu ještě dvě velmi zajímavá místa, na která lidé velmi často zapomínají. Takže po rozhlédnutí z rozhledny ještě neodcházejte, ale běžte za tento dům, který je též součástí rozhledny a najdete tam hezký výhled, z pískovcové skály, kde si můžete odpočinout a u toho výhledu i posedět, což na rozhledně nejde :-) 

Až se řádně rozhlédnete po krajině nezapomeňte na Medvěda!!!! Je pár metrů od rozhledny v lese, ale musíte dávat pozor, aby se nevyplašil a aby vás nesežral :-D 

Skalní útvar Medvěd
Skalní útvar Medvěd

Pokud vás nesežral můžete pokračovat dál a to po červené a zelené turistické značce k Samuelově jeskyni, skalní vyhlídce Vana a ke spoustě dalších vyhlídek, kterých tam je na jednom místě jak hub po dešti. Začíná to Hraběnčinou vyhlídkou poté vyhlídkou Hradní, Maxmiliánovou, U Turka, Mikovcovou a vyhlídkou nad Lišcí norou. 

Výhled na Sloup z jedné z vyhlídek
Výhled na Sloup z jedné z vyhlídek

Dál se napojíte na modrou turistickou značku a pofrčíte si to směrem k Vyhlídce poštolek, ze které je výhled na skálu s názvem Socha svobody :-) Tento skalní okruh je i plný jeskyň a nejznámější z nich je jeskyně Pustý kostel, kterou navštívíme ke konci trasy. 

Od vyhlídek se vydáme po žluté a červené turistické značce pomodlit do Modlivého dolu :-D kde doporučuji si k němu seběhnout kopec a pak si ho zpět vyšlápnout a pokračovat po žluté turistické značce dál. 

Modlivý důl
Modlivý důl

Modlivý důl je nádherné poutní místo, o kterém se vyprávěly různé pověsti. Je to skalní kaple ke které vede i křížová cesta od hradu Svojkov. Modlivý důl je super využít na odpočinek a sváču. :-) 

Pak asi nejlepší se vydat zpět na žlutou turistickou značku a pokračovat směrem na Tisový vrch, ze kterého teda moc vidět není, ale kousek od něj se nachází další skalní jeskyně Poustevna a hlavně Dědovy kameny, kde máte několik skalních věží a hezký výhled. Okolí Svojkovských skal působí zvláštně, trošku jako v pralese, je tam taková nedotčená příroda a doporučuji se tam vydat v létě, kdy to tam je zelené :-) 

Jeskyně Poustevna
Jeskyně Poustevna
Výhled Dědovy kameny
Výhled Dědovy kameny
Dědovy kameny
Dědovy kameny
Výhled z Tisového vrchu
Výhled z Tisového vrchu
Prales
Prales

No a když už jsme v těch Svojkovských skalách, tak musíme přece na ten Svojkov zajít, ať ho taky poznáme :-) Zřícenina hradu Svojkov se nachází ve stejnojmenné obci a je na něj velmi lehký přístup. Přesto, že se tam dostanete lehce, moc lidí u Svojkova nenajdete, všichni budou zaručeně na Sloupu :-D Na hradě najdete několik dochovaných světniček a průchodů. 

Svojkov hrad
Svojkov hrad

Z hradu Svojkov už si to zamíříme pomalu zpět, ale ještě pár cílů cestou navštívíme :-P Cestou narazíte na jeskyni Pustý kostel, která je uměle vytvořená důlní činností. Stejnojmennou jeskyni najdeme u Cvikova, která je známá tím, že se zde natáčela pohádka, ale nedávno se prý zřítila, tak nevím, jak to tam nyní vypadá a zda je veřejnosti přístupná.

No a posledním místem, než skočíme do rybníka, je lesní divadlo a vyhlídka Nad lesním divadlem. 

Lesní divadlo
Lesní divadlo
Lesní divadlo
Lesní divadlo

A je čas si skočit do vody :-D Tak hurá na Radvanec a zdarec :-) 

Radvanecký rybník
Radvanecký rybník

Mapa navštívených míst,  vyznačená trasa a odkaz na ní zde: