Zaprášit boty do Prachovek

23.05.2019

Délka trasy

libovolná - moje 5 km

Turistická značka

všechny, viz mapa

Náročnost

Náročnější

Parkování

placené

Turistická vizitka

Ano

Prachovské skály, pískovcové skalní město v srdci Českého ráje. Tak blízko od Liberce a já v nich byla letos na jaře poprvé. Ale musím přiznat, že jsem se do Prachovek zamilovala. Prachovky, jsou na rozdíl od jiných míst, které zmiňuji, často plný turistů. Ale!!! My tam třeba byli "skoro" sami. Takže pokud chcete mít fotku Prachovek bez stovky lidí a nepoužívat Photoshop :-D doporučuji se tam vydat mimo letní sezónu/prázdnin/víkendů. My se tam vydali 24. května a zrovna nám tam ze začátku i docela pršelo, tak možná i to počasí to umocnilo, že jsme měli Prachovky pro sebe! :-) 

Prachovské skály
Prachovské skály
Tak po které? :-D
Tak po které? :-D

A protože jsme tam byli poprvé, úplně jsme nevěděli, jakou trasou se vydat jako první. Takže na hlavním rozcestí "Zadní Točenice"  jsme se vydali po zelené turistické značce, která vede na vršky skal a prohlídnete si tak Prachovky komplet ze shora. První skvělá vyhlídka je Schlikova a Všetečkova, ze které vidíte na vyhlídku Míru. Po zelené turistické značce se dostanete až k Hakenově, Hlaholské a Rumcajsově vyhlídce, ze kterých teda není tak hezký výhled jako z vyhlídky Míru a vyhlídky Českého ráje. K těm se dostanete, že se napojíte na červenou turistickou značku a u rozcestníku "Nad Císařskou chodbou" se zase vydáte kousek po zelené a ta vás dovede přímo na vyhlídku Míru. Z vyhlídky Míru je to už jen pár metrů na tu pro mě asi nejhezčí vyhlídku a to vyhlídku Českého ráje, ze které máte asi nejhezčí pohled na celé Prachovské skály z výšky a hlavně do kraje. Nejhezčí na tom výhledu je pohled na Trosky a Ještěd.

Pohled na Trosky a Ještěd
Pohled na Trosky a Ještěd
Pohled z vyhlídky Českého ráje
Pohled z vyhlídky Českého ráje

Takže doporučuji si ten okruh projít celý, zelená značka je spíš mezi skalami a menší šplhání, žlutá a červená vedou po vyhlídkách a spíš na vršcích skal a doporučuji od poslední vyhlídky Českého ráje se vydat po červené směrem k hlavnímu vchodu, pak ty Prachovky vidíte celé komplet :-) 
Trošku odlehlejší okruh ještě vede k Šikmé věži, který najdete na mapě.

vyhlídka
vyhlídka
ve skalách
ve skalách
cestou v Prachovkách
cestou v Prachovkách

Jo a jako bonus tu najdete spoustu hodně úzkých skalních průchodů, takže po Vánocích tam chodit nedoporučuji :-D :-D

dírka
dírka
průchod
průchod

1. START - vstup do Prachovských skal - turistická chata
2. Tady se hlavně nevydat po modré turistické a sledovat značku, která ukazuje směr po zbylých barvách
3. Hlavní rozcestník - Zadní Točenice
4. Schlikova vyhlídka
5. Všetečkova vyhlídka
6. Hakenova vyhlídka
7. Rumcajsova vyhlídka
8. Hlaholská vyhlídka
9. Rozcestník Nad Císařskou chodbou
10. Vyhlídka Míru
11. Vyhlídka Českého ráje
12. CÍL - Vchod do Prachovských skal - turistická chata