V Kryštofáku není jen Bradavický viadukt

15.11.2019
Viadukt v Kryštofově údolí
Viadukt v Kryštofově údolí

Tak tento záběr asi už znáte ode mě všichni tisíckrát jinak a asi ne jen ode mě. Viadukt v Kryštofově údolí je zkrátka slavné místo, hlavně tedy pro fotografy. Ale není divu, já to tam miluji! Moje výhoda je taková, že Kryštofovo údolí (Kryštofák jak my říkáme) mám pár km od domova a jen pár zastávek vlakem, takže jsem tu docela často. Tenhle viadukt mám nafocený snad ve všech ročních obdobích a za každého počasí :-D Jen jsem ho skoro nikdy nezastihla s vlakem! Ale pozor! Ono jde o to s jakým vlakem! Moderní, nebo parní? Jasně, že parní a až letos se mi povedlo ho zachytit. 

Kafemlejnek na viaduktu
Kafemlejnek na viaduktu

Asi by byl hezčí záběr z té druhé strany viaduktu, co je na první fotografii, já vím, jenže to by páni železničáři nesměli posílat lokomotivu zadkem napřed :-D Takže jsem musela počkat, až se v Liberci otočí a pojede hezky pěkně po předu. Tak alespoň z takového úhlu jí mám. Úlovek roku tomu říkám :-D A i když většinou na tom kopci sedím sama, tak v tento den tam stojí fotograf na fotografovi a cvakají o sto šest :-D Vyhlídkové jízdy parní lokomotivou se dají sledovat na stránkách Kryštofova údolí a Liberecka. 

Viadukt v zimě
Viadukt v zimě

Jinak viadukt najdete u vlakového nádraží NOVINA. A můj nadpis příspěvku říká, že Kryštofák není jen o tomto nádherném viaduktu, tak pojďte se podívat na další hezká místa, která stojí za to navštívit :-)

Ono už když přijedete do Kryštofáku, tak ta vesnička vás okouzlí, protože je malebná, je v údolí a je plná roubených domků. Asi nikde jinde v okolí tolik chaloupek nenajdete, než právě tady. Na vesnici najdete takové malé "náměstíčko" kde najdete orloj! Orloj vznikl ze staré trafostanice, kterou přestavěl pan Martin Chaloupka. 

Orloj
Orloj

Tady se o něm dozvíte víc :-) 

Kousek od Orloje se nachází socha psa, co čůrá :-D Na mapách jí najdete pod názvem "Socha čůrajícího voříška" 
Mně na fotce zrovna nečůrá, protože jsem tam byla loni a bylo velké sucho, tak se čůrání zastavilo :-D Tak uvidíte, letos snad už čůrat bude.

Socha čůrajícího voříška
Socha čůrajícího voříška

Naproti je kopec, na kterém je kostel Sv. Kryštofa a hřbitov a okolo něj se stoupá do hodně prudkého kopce na vlakové nádraží. 

Kostel sv. Kryštofa
Kostel sv. Kryštofa

Dám vám tip jo? Nejhezčí je celé údolí na podzim, když se začnou zbarvovat listy stromů! Opravdu, asi nejhezčí podzim široko daleko na Liberecku je právě tady! Na to už poukazuje první, úvodní fotka :-) 

Dalším hezkým místem je místní koupaliště, ve kterém se teda už asi koupat nedá, ale je to tam zkrátka hezké a já si tam jezdím odpočinout :-) Kousek od koupaliště je studánka, kam jezdíme pro vodu a chutná výborně :-P

studánka
studánka

Kryštofovo údolí je známé Muzeem betlémů a každoročně stojí vedle Orloje velký Dřevěný betlém. Najdete tu i dům řemesel a výbornou cukrárnu U Ježka v retro stylu :-)

Z Kryštofova údolí do Noviny je to kousíček, tam najdete již zmíněný viadukt a taky nejdelší tunel na Liberecku :-P Ještědský tunel. Vede pod křižanským sedlem na hlavním Ještědském hřebeni a je dlouhý necelý kilometr.

Ještědský tunel
Ještědský tunel

Nad tunelem je skvělý výhled, tak se tam můžete jet podívat. 

Podzim v Kryštofáku
Podzim v Kryštofáku

Z Noviny se dá pokračovat do Křižan, kde toho je taky spoustu na navštívení, ale to už v jiném příspěvku.                                                                                          :-)


Mapa navštívených míst: