České Holandsko? Za větrnými mlýny nejen po severu Čech, ale i k německým sousedům.

13.11.2019
Větrný mlýn Vrátno
Větrný mlýn Vrátno

Větrný mlýn Vrátno najdeme v obci Vrátno nedaleko města Mšena ve Středočeském kraji. Jedná se o větrný mlýn holandského stylu a momentálně je v rekonstrukci, takže přístupný zcela není, do budoucna však mlýn bude veřejnosti přístupný. Ale i pohled na něj od plotu je krásný a stojí za návštěvu. Mlýn je snadno přístupný od autobusové zastávky (Kluky, kříž) po polní cestě, nebo od vlakové stanice (Vrátno).  

pohled z boku od rybníčku
pohled z boku od rybníčku

Druhý, moc hezký větrný mlýn je Světlík.

Větrný mlýn Světlík se nachází v obci Horní Podluží hned u stejnojmenného rybníka Světlík. Větrný mlýn Světlík stojí volně na louce a je k němu volný přístup. Z vlakové stanice (Horní Podluží) k mlýnu je to přibližně 1,5 km, ale my se k němu vydali autem, které jsme nechali ve vesničce Žofín.
Kousek od Větrného mlýnu je i Velký rybník, který také stojí za návštěvu.
Větrný mlýn Světlík je jako jediný větrný mlýn v ČR se zachovaným technickým vybavením, tedy není nijak předělán, jako většina větrných mlýnů k rekreaci, či obydlí, ale jediný je zachovalý jako "stroj". Je zapsán jako technická a kulturní památka.  

U Světlíku
U Světlíku
Světlík
Světlík
Světlík
Světlík

Jedeme na hranice s Polskem, tam se totiž nachází další větrný mlýn - Scholzeho. Ve vesničce Uhelná, je to tedy soukromý pozemek, takže pouze koukat, nesahat! :-D

Scholzeho větrný mlýn v Uhelné
Scholzeho větrný mlýn v Uhelné

No a když už jsme u těch hranic tak blízko, tak se vydáme k sousedům do Německa, protože tam těch mlýnů mají taky hodně. 

Jedeme do městečka Oberoderwitz, kolem míjíme dva větrné mlýny, které ale už nejsou v celku, nebo jsou již soukromým pozemkem. Takže první hezký zachovalý větrný mlýn najdeme mezi Oderwitz a Oberoderwitz a jmenuje se Birkmuhle. U něj najdete i malou dančí oboru.  

Birkmuhle
Birkmuhle
dančí obora na Burkmuhle
dančí obora na Burkmuhle

Dalším větrným mlýnem ve stejném městečku je Berndtmuhle a najdete ho nedaleko Birkmuhle, pěšky pouze 1,6 km. A vypadá úplně jinak než Birkmuhle :-D takže se cesta k němu co? Vyplatí :-D

Berndtmuhle
Berndtmuhle

No a protože ten mlýn je opravdu každý jiný, tak jsme se vydali k dalšímu, který se jmenuje Neumann-muhle. :-D

Neumann-muhle
Neumann-muhle

... až se vám spletou všechny mlýny dohromady a nebudete vědět který je který, tak se vydáte k poslednímu, který je sice zase na chlup stejný, ale leží asi v nejhezčí krajině a je tedy poměrně dál, než tyto mlýny. Takže z Oberoderwitz se vydáte do Kottmarsdorfu, který je cca 15 km vzdálený a tam najdete další "stejný" mlýn :-D

Burkmuhle Kottmarsdorf
Burkmuhle Kottmarsdorf

Ale opravdu jsem nelhala, když jsem psala, že je nejhezčí! :-D žejo? 

Burkmuhle Kottmarsdorf
Burkmuhle Kottmarsdorf
Burkmuhle Kottmarsdorf
Burkmuhle Kottmarsdorf

Tak co? Pojedete se podívat na všechny, nebo si vyberete jen jeden? (nejsou všechny stejný :-P :-D)

Větrný mlýn Krchleby
Větrný mlýn Krchleby

Tak tenhle krasavec je kousek od Nymburku v Krchlebích. Je na soukromém pozemku, ale normálně se k němu můžete dojít podívat. A stojí to za to. Větrný mlýn je holandského typu a stal se zajímavou dominantou obce. Mlýn není opravdový, je to maketa, nikdy se v něm nemlelo, ani mlít nebude :-D Ale! Uvnitř je prý zařízená místnost s mlynářskými atributy. Tam jsem se dívat nebyla, tak tam mrkněte :-P 

Větrný mlýn Krchleby
Větrný mlýn Krchleby

No... a to je z větrných mlýnů vše. Zatím. Ještě na pár z nich se chystám :-P Ale tohle jsou podle mého názoru ty nejhezčí ze všech tady u nás na severu. Tak k nim vyražte a dejte mi vědět, jak se vám líbí. 


Mapy navštívených míst: